Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Diagnostyka auta od A do Z

Masz nowy samochód, który właśnie kupiłeś z salonu? Jeśli tak, to przegląd techniczny tego pojazdu będzie miał miejsce dopiero w trzy lata po zakupie, a kolejne odpowiednio po dwóch latach i jednym roku. Oczywiście pojazdy z instalacją LNG będą musiały taką kontrolę przechodzić raz do roku.

 

Po co przegląd techniczny auta

 

Czytając powyższy wstęp, można odnieść wrażenie, że badanie techniczne pojazdu nie jest niczym dobrym a wręcz przeciwnie – niepotrzebną czynnością, którą można byłoby sobie odpuścić. Tak jednak nie jest. Pomimo wielu kontrowersyjnych zapisów, obowiązek kontroli technicznej jest w pełni zasadny, głównie ze względu na bezpieczeństwo posiadacza auta i innych użytkowników ruchu drogowego.

 

Etapy kontroli technicznej auta

 

Do podstawowych czynności kontrolnych w naszym pojeździe jest zobowiązany kierowca, zwłaszcza przed wyjazdem w dłuższe, bardziej wymagające trasy. Profesjonalna diagnostyka samochodów obejmuje znacznie bardziej złożone procedury, których zwykły kierowca, nie jest w stanie wykonać.

 

1. Kontrola ustawienia i pracy świateł

 

Na tym etapie, diagnosta sprawdza poprawne działanie wszystkich świateł (kierujący kolejno je zapala) a także ich prawidłowe ustawienie i geometrię reflektorów.

 

2. Ocena stanu ogumienia, szyb i karoserii

 

Następnym etapem badania diagnostycznego, są zewnętrzne oględziny pojazdu. Sprawdzane są szyby i karoseria a także stan ogumienia. Na tym etapie, kontroluje się również naklejki rejestracyjne, przytwierdzone do przedniej szyby w prawym, dolnym rogu.

 

3. Czynności pomiarowe na hamowni

 

Tutaj, na specjalnych rolkach, dokonuje się pomiaru siły hamowania i zbieżności docisku szczęk hamulcowych. Badanie to obejmuje zarówno układ hamulca nożnego, jak i ręcznego.

 

4. Sprawdzanie składu chemicznego spalin

 

Podczas badania technicznego pojazdu, monitoruje się również skład chemiczny spalin. W tym celu, diagnosta przykłada do rury wydechowej specjalną sondę pomiarową.

 

5. Sprawdzanie instalacji LNG

 

W przypadku samochodów zasilanych gazem, monitoruje się również stan techniczny instalacji LNG. Jest to bardzo istotne badanie, które pozwala na wykrycie ewentualnych usterek, które mogą prowadzić do dużego zagrożenia podczas jazdy.

 

6. Sprawdzanie amortyzatorów i układu kierowniczego

 

Obowiązkiem diagnosty jest również kontrola stanu amortyzatorów i układu kierowniczego. W ten sposób bada się, czy elementy skrętne i amortyzujące, odpowiednio przenoszą siły i drgania.

 

7. Kontrola układu hamulcowego

 

Z punktu widzenia kierującego, duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy ma również stan układu hamulcowego a konkretnie – przewodów hamulcowych.

W ramach badania, diagnosta może również kontrolować zapisy w dokumentacji rejestracyjnej i porównywać je ze stanem faktycznym. Często też dochodzi do kontroli tabliczek znamionowych.

 

Podsumowując, badanie techniczne pojazdu jest bardzo istotne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. W razie stwierdzenia, że samochód nie spełnia oczekiwanych standardów i posiada istotne usterki, otrzymamy informację o konieczności przeprowadzenia go jeszcze raz, po usunięciu awarii.

 

Dziękujemy portalowi Autotesto.pl za współpracę merytoryczną.

Dodaj komentarz