Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Jak zbudowany jest toner do drukarki laserowej?

Tonery przeznaczone do drukarek laserowych spełniają bardzo podobne funkcje do kartridży z tuszem, które montowane są w klasycznych urządzeniach atramentowych. Zarówno bez atramentu, jak i tonera sprzęt tego typu nie jest w stanie niczego wydrukować. Drukarki laserowe różnią się jednak od tradycyjnych modeli atramentowych pod wieloma względami. Dotyczy to chociażby odmiennej konstrukcji tonera, jego specyficznej budowy oraz określonego sposobu działania, od którego w dużym stopniu uzależniony jest schemat pracy drukarki laserowej.

Proszek w tonerze do drukarki laserowej

Każdy toner do drukarki laserowej składa się z kilku niezbędnych podzespołów. Poza obudową, listwami, bębnem oraz wałkami, kluczową rolę odgrywa proszek. Stanowi on zawartość tonera i pełni równie ważne funkcje, co pozostałe elementy pojemnika. Wyjątkowo drobna konsystencja sprawia, że proszek ten przypomina nieco talk. W procesie drukowania wałek urządzenia ulega naelektryzowaniu, a następnie naświetleniu za pośrednictwem diody LED i lasera. Naświetlenie prowadzi do utraty ładunków elektrycznych w określonych miejscach wałka. W następnej kolejności toner jest przenoszony z wałka magnetycznego i trafia na wałek światłoczuły. Następuje wówczas przedostatnia faza procesu, w której toner przechodzi z wałka bezpośrednio na papier. Odbywa się to poprzez naelektryzowanie ładunków oraz dotyk. Na ostatnim etapie nanoszone na papier cząstki utrwalają się pod wpływem ciepła, a światłoczuły wałek ulega dokładnemu oczyszczeniu.

Plastik i żelazo w tonerze drukarki laserowej

Proszek każdego tonera do drukarki atramentowej jest bardzo drobny. W sześćdziesięciu procentach zawiera mocno rozdrobniony plastik. W procesie drukowania topnieje stosunkowo niewielka jego ilość, dzięki czemu przylegające do powierzchni papieru cząsteczki są w stanie utworzyć obraz. Drugim równie istotnym składnikiem każdego tonera do drukarki atramentowej jest sproszkowane żelazo, stanowiące około czterdzieści procent całej zawartości. Jedną z najpowszechniejszych form tej czerwono-brązowej substancji jest rdza. Po dokładnemu sproszkowaniu, żelazo znacząco przyczynia się do ułatwienia transportu poszczególnych ładunków magnetycznych. W tonerze do drukarki laserowej spełnia funkcję specjalnego nośnika, dzięki któremu proszek może w odpowiedni sposób przylgnąć do bębna obrotowego.

Pigment i reszta składników tonera do drukarki laserowej

Istotnym elementem każdego tonera do drukarki laserowej jest także pigment. Może on nadawać pozostałym, mieszanym składnikom pożądane barwy oraz najróżniejsze odcienie. Dzięki temu użytkownik ma możliwość drukowania obrazów w praktycznie nieograniczonej palecie kolorystycznej. Razem z plastikiem i żelazem, pigment jest zasadniczą częścią składu każdego tonera do drukarki laserowej. Wewnątrz znaleźć można także wosk oraz piasek krzemionki w śladowych ilościach. Wosk odpowiada za zespojenie poszczególnych składników proszku tonera, a także bierze udział w procesie utrwalania obrazu. Krzemionka natomiast skutecznie zapobiega nadmiernemu zbrylaniu się proszku.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Tuszmarkt.pl.

Dodaj komentarz