Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Najważniejsze narzędzia i półfabrykaty wykorzystywane w tworzeniu biżuterii

Osoby zainteresowane tworzeniem biżuterii handmade mogą czuć się tyleż podekscytowane, co przytłoczone nieskończoną wręcz gamą dostępnych technik, z których wykorzystaniem wiąże się konieczność skompletowania naprawdę ogromnej ilości półfabrykatów. W tym artykule przedstawimy najważniejsze narzędzia i półfabrykaty, które przydają się w ręcznym tworzeniu biżuterii.

 

Najistotniejsze narzędzia

Zaczynamy od podstawy, którą są narzędzia. Wśród kluczowych narzędzi należy wymienić przede wszystkim szczypce, które dzielimy na:

płaskie – przydatne do zaciskania i zgniatania elementów, a także otwierania i zamykania ogniw,

okrągłe – użyteczne przy tworzeniu kółek, ogniwek i loopików,

tnące – jak sama nazwa wskazuje, przy ich użyciu tniemy elementy takie jak druty, szpilki czy linki jubilerskie

Warto być wyposażonym we wszystkie te rodzaje szczypiec, ponieważ wówczas będziemy przygotowani do tworzenia biżuterii w ogromnej ilości technik.

 

Półfabrykaty do kolczyków

Najbardziej kluczowym rodzajem półfabrykatów do kolczyków są bigle, które stanowią dla nich podstawę. Dzielimy je na:

otwarte – pozbawione zapięcia, o kształcie przywodzącym na myśl haczyk,

zamknięte – posiadające zapięcie,

Warto też wyróżnić dwa rodzaje zapięć do kolczyków, jakimi są sztyfty, czyli zapięcia do kolczyków z cienkiego drutu, zakończone końcówką zapinającą zwaną barankiem oraz klipsy, czyli typ zapięcia kolczyka przeznaczony dla osób, które nie zdecydowały się na przekłucie ucha. Warto również zwrócić uwagę na szpilki jubilerskie, które mogą pełnić funkcje zarazem bazy i ozdoby kolczyków typu gronka, a także często wykorzystywane są przy tworzeniu bransoletek i naszyjników.

Wszystkie z tutaj wymienionych półfabrykatów powinny być w posiadaniu osób zajmujących się tworzeniem kolczyków, niezależnie od wybranej techniki. Różni klienci będą potrzebować kolczyków z bazami i zapięciami różnego typu, dlatego też warto być przygotowanym na różne ewentualności.

 

Półfabrykaty do bransolet i naszyjników

Bransolety i naszyjniki należą do najpowszechniejszych rodzajów ozdób, dlatego osoby zajmujące się tworzeniem biżuterii powinny na pewno posiadać przeznaczone do ich tworzenia półfabrykaty. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapięcia, które dzielą się na następujące rodzaje:

– zdecydowanie najbardziej popularny typ zapięcia, jakim są karabińczyki,

– niemalże równie często używane federingi,

zapięcia magnetyczne, które szczególnie dobrze sprawdzają się z lekką biżuterią,

zapięcia szufladkowe, które doskonale sprawdzają się z perłami,

– niezwykle łatwe w użyciu zapięcia przekładane

Zapięcia to jednak nie wszystko! Należy zwrócić uwagę również między innymi na służące do zakańczania naszyjników i bransoletek łapaczki, które zresztą często wykorzystuje się również w konstrukcji kolczyków. Ten typ półfabrykatu dzielimy na dwie podkategorie:

łapaczki męskie – posiadające kawałek drucika formowany na kształt ogniwa,

łapaczki żeńskie – posiadające jedno lub dwa dolutowane ogniwka

 

Oczywiście istnieje również wiele innych rodzajów półfabrykatów do bransoletek i naszyjników, jednak wyżej wymienione są tymi najbardziej powszechnymi i muszą być w posiadaniu wszystkich osób, które interesują się wyrabianiem ozdób tego typu.

 

W przygotowaniu artykułu pomogła strona ekorale.pl.

Dodaj komentarz