
CV i list motywacyjny – najważniejszy aspekt rekrutacji
Najważniejszym i najbardziej stresującym etapem każdej rekrutacji jest oczywiście rozmowa kwalifikacyjna, ale żeby do niej mogło dojść kandydat musi się do tego zgłosić poprzez wysłanie do osoby rekrutującej dokumentów aplikacyjnych. Aplikacja na stanowisko pracy to dwa najpopularniejsze dokumenty, czyli cv i list motywacyjny. Chyba każdy wie, co to jest curriculum vitae i list motywacyjny, ale być może nie każdy wie, jak ważne są to aspekty każdej rekrutacji. W praktyce jest to pierwszy i absolutnie podstawowy krok, jaki należy wykonać przy poszukiwaniu pracy. Odpowiadając na ogłoszenie znajdujące się na portalu z ofertami pracy wysyłamy zawsze właśnie te dwa pliki tekstowe. Zarówno cv jak i list będą pierwszą informacją, jaką potencjalny pracodawca otrzyma od osoby kandydującej na stanowisko pracy oferowane w rekrutacji. Zatem trzeba w tych dokumentach zawrzeć jak najwięcej pozytywnych informacji, które sprawią, że kandydat znajdzie się właśnie na najważniejszym etapie, czyli rozmowie kwalifikacyjnej.
Jeśli chodzi o cv to należy zacząć przede wszystkim od metryki, która powinna być zawarta w każdym takim dokumencie. Należy też napisać w nagłówku do kogo kierujemy nasze curriculum vitae. Jeśli do konkretnej osoby to warto napisać imię i nazwisko tej osoby, a jak do firmy to wystarczy tylko nazwę tej firmy. W każdym razie ten element jest jednym z podstawowych. Potem, po napisaniu metryczki należy przejść do wykształcenia. Warto w tym miejscu napisać nie tylko informację o wykształceniu średnim czy wyższym, ale warto również napisać wszystkie kursy i certyfikaty, które się w toku swojej dotychczasowej kariery zawodowej zdobyło. Jeśli ukończyliście dodatkowe kursy i szkolenia branżowe albo zupełnie z innej beczki to też trzeba to wszystko ująć w cv. Po opisaniu wykształcenia można przejść do doświadczenia zawodowego. W tym miejscu dokładnie trzeba opisać wszystkie stanowiska pracy, które po drodze zajmowaliście wraz z opisem zakresu obowiązków oraz tego, co robiliście na danym stanowisku. Pochwalcie się w tym miejscu również każdym sukcesem i każdym dyplomem albo certyfikatem czy nawet nagrodą, którą otrzymaliście od poprzednich pracodawców.
Dobrze napisane cv będzie miało największe znaczenie pośród dokumentów aplikacyjnych, ale rekruter na pewno spojrzy również na przysłany przez Was list motywacyjny. W tym miejscu zdania są podzielone, a specjaliści z branży hr kłócą się o to, czy list motywacyjny jest do czegokolwiek potrzebny. Warto go jednak napisać, opisać w nim siebie bardziej humanistycznie aniżeli tylko przytaczając suche fakty w cv. W liście motywacyjnym warto zawrzeć najważniejsze sukcesy, umiejętności a także powody, które kierują Wami w aplikowaniu właśnie na to konkretne stanowisko pracy. Dopiero profesjonalnie napisane dokumenty warto jest wysłać na adres mailowy podany w rekrutacji, dzięki czemu można ze spokojem liczyć i czekać na odpowiedź ze strony rekruterów.