Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Jak profesjonalnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

interview-1018333_1280Najważniejszym elementem każdej rekrutacji jest jej drugi etap, czyli rozmowa kwalifikacyjna. Celowo napisane zostało, że to drugi etap, ponieważ pierwszym jest oczywiście wysłanie CV i listu motywacyjnego. Zatem kluczem do przejścia do drugiego etapu jest oczywiście zakwalifikowanie się do ogólnych wymagań pracodawcy. Jednakże to właśnie rozmowa kwalifikacyjna ma największe znaczenie, ponieważ to na niej odpada najwięcej kandydatów i to na niej właśnie wygrywają najwięcej Ci, którzy wypadają najlepiej. W zależności od stanowiska, na które się aplikuje i firmy, do której się przychodzi, wymagania co do rozmowy kwalifikacyjnej mogą być różne. Jednak bez względu na to, dokąd aplikujemy i na jakie stanowisko warto przygotować się do takiej rozmowy jak najlepiej. To od niej i prowadzącej ją osoby rekrutującej zależeć będzie to, czy zakwalifikujemy się do kolejnego etapu, jakim będą już finalne rozmowy. Kandydat, któremu zależy na otrzymaniu stanowiska pracy powinien doskonale wiedzieć, że od kilkunastu najbliższych minut trwania rozmowy będzie zależeć przyszłość kandydata. Zanim jednak na rozmowę wejdziemy powinniśmy zrobić wszystko, żeby wyglądać tak, jak przystało na osobę starającą się o pracę. Każdy rekruter przyznaje, że najważniejszy jest pierwsze wrażenie, jakie zrobi na nim osoba przychodząca na rozmowę kwalifikacyjną. Można nawet doprecyzować i napisać, że pierwszych kilka sekund a maksymalnie kilkanaście może tak naprawdę sprawić, że zostaniemy odebrani lepiej albo będziemy skazani na porażkę już na początku rozmowy.
Zatem punktem pierwszym i przewodnim powinien być czysty wygląd fizyczny i stosowny ubiór. To od Waszego wizerunku będzie zależało to, jak zostaniecie odebrani. Ale to jedynie aspekt czysto wizualny, który ma duże znaczenie, ale niekoniecznie najważniejsze. Oprócz tego przede wszystkim należy pokazać się z jak najlepszej strony jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną. I tutaj już odpowiednie przygotowanie wymaga czasu. Ile tego czasu będzie potrzebne zależy tylko i wyłącznie od tego, jak bardzo ambitne jest stanowisko pracy na które się aplikuje. Nie oszukujmy się przecież, bo to jasne, że inaczej musi się do rozmowy przygotować osoba aplikująca na stanowisko menadżerskie a inaczej osoba, która stara się o pracę sprzedawcy w supermarkecie. Nie mniej jednak i jedna i druga osoba będzie musiała wiedzieć podstawowe rzeczy dotyczące swojego nowego pracodawcy. Przyjmijmy jednak, że wchodzimy w skórę osoby aspirującej na stanowisko managerskie, do którego potrzebne są szczególne kompetencje. Należy zatem wszelkie przygotowania do rozmowy zacząć od tego, żeby dowiedzieć się wszystkiego co się tylko da o nowym potencjalnym pracodawcy. Wszystkie informacje, które mogą się przydać i zaskoczyć pozytywnie osobę rekrutującą mogą jedynie pomóc w otrzymaniu wymarzonego stanowiska pracy.
Rozmowa kwalifikacyjna będzie też sprawdzeniem dotychczasowego doświadczenia kandydata oraz wiedzy, jaką dany kandydat posiada. Dlatego absolutnie nie warto się w CV pochwalić czymś, o czym nie ma się pojęcia. Jeśli wymieniamy doświadczenie zawodowe to każdy jego element trzeba umieć odpowiednio udokumentować a także opowiedzieć o stanowisku pracy, które się piastowało czy wykonywało. To bardzo ważne, ponieważ nie tylko pokazuje się na papierze, że ma się doświadczenie, ale da się również tym doświadczeniem w odpowiedni sposób pochwalić. Doświadczenie to jedno a wiedza merytoryczna dotycząca stanowiska pracy to drugie. Drugie i chyba nawet o wiele ważniejsze aniżeli to pierwsze. Można spodziewać się na każdej rozmowie wielu bardzo trudnych pytań sprawdzających różne obszary wiedzy z zagadnień, które trzeba na danym stanowisku mieć w małym palcu. Z tego również można się odpowiednio przygotować. Warto jednak uważać na zdobywanie wiedzy w internetowych portalach. Bardzo często można znaleźć tam wiadomości, które nie koniecznie pomogą na rozmowie kwalifikacyjnej. Co więcej, jeśli już chcemy popisać się wiedzą specjalistyczną to naprawdę powinna być ona oparta na mądrych podręcznikach branżowych oraz autorytetach. Jeśli tego zabraknie to na pewno rekruter będzie dopytywał się o źródła wiedzy kandydata czy jego konkretnych poglądów.
Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej może zająć godzinę a może zająć nawet kilka dni, jeśli na przykład startujemy na specjalistyczne stanowisko, gdzie zamiast rozmowy kwalifikacyjnej jest konkurs wiedzy. Zresztą, nawet jeśli jest takowy to i tak po nim zawsze będzie rozmowa kwalifikacyjna. Trzeba pamiętać o podstawowych aspektach przygotowań, czyli przede wszystkim o wyglądzie zewnętrznym i wywołaniu pierwszego wrażenia. Chodzi w tym również o całkowitą prezencję , uśmiech i przywitanie się z rekruterem pewną ręką przez kandydata. Pierwsze kilka sekund może ustawić kandydata na wygranej albo na straconej pozycji, dzięki czemu albo będzie potem już tylko łatwiej, albo będzie gorzej i trudniej. Tak czy siak trzeba mieć na uwadze swój wizerunek. Zanim się jednak na rozmowie pojawimy musimy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie merytoryczne, a więc nad przygotowaniem swojej wiedzy dotyczącej siebie, swojego doświadczenia a także pracy na stanowisku, które chce się zdobyć. Od tego wszystkiego zależeć będzie powodzenie na tym i być może kolejnym etapie rekrutacji.

Dodaj komentarz