
Licencjat
Zyskanie wyższego wykształcenia wielu osobom kojarzy się głównie ze studiami magisterskimi. Pierwszym krokiem do uzyskania tytułu magistra jest często licencjat. Są to trzyletnie studia, po ukończeniu których zyskujemy dyplom. Dopiero posiadanie tego dyplomu pozwala na złożenie stosownego kompletu dokumentów i rozpoczęcie studiów magisterskich. Licencjat oferują nam uczelnie wyższe, które prowadzą zarówno kierunki humanistyczne, jak i te związane z naukami ścisłymi. Istnieją jednak kierunki studiów, podczas których obowiązuje pięcioletni okres nauki.
Nie da się ukryć, że wiele osób chce zrobić licencjat, ponieważ liczy na to, że z takim wykształceniem będzie im łatwiej znaleźć pracę. Badania pokazują, że licencjat wpływa na szanse kandydatów na wolne stanowiska pracy, jednak nie jest gwarantowaną przepustką do rozpoczęcia kariery zawodowej. Przede wszystkim w wielu miejscach w ogóle nie są brani pod uwagę kandydaci z wykształceniem wyższym, więc szansę na zyskanie etatu mają jedynie osoby posiadające średnie wykształcenie. Ponadto w innych firmach licencjat nie zawsze jest równoznaczny z wykształceniem wyższym. Dla wielu osób to wciąż mało, aby móc uznać kogoś za eksperta. Pojawia się też pytanie, dlaczego ktoś ukończył edukację na poziomie studiów pierwszego stopnia? Być może jest to spowodowane lenistwem, a takie argumenty nie przemawiają do pracodawców.
Licencjat to studia pierwszego stopnia, które można zrobić na większości kierunków. Jednym z tych, które zazwyczaj nie są podzielone na licencjat oraz studia magisterskie, jest prawo. Tutaj musimy od razu zdecydować się na pięcioletni okres nauki. Część kierunków pozwala też na kontynuowanie edukacji na studiach magisterskich na kierunku powiązanym z tym, w ramach którego uzyskaliśmy licencjat.
Czego wymagają dzisiaj pracodawcy? Poza licencjatem warto postawić na dodatkowe kursy, które pozwolą zyskać kwalifikacje i starać się o pracę w innej branży. Ponadto warto udać się na studia magisterskie, jeśli tylko mamy taką możliwość. Pracodawcy chętniej zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne osoby posiadające tytuł magistra, niż jedynie ukończony licencjat. Badania pokazują, że magistrzy o wiele łatwiej mogą uzyskać zatrudnienie. Warto zdecydować się na studia magisterskie, nawet jeśli tego nie planowaliśmy. Można zrobić je zaocznie i poświęcać na naukę jedynie weekendy.
Które studia wybrać? To, czy robimy sam licencjat, czy też studia magisterskie, ma znaczenie. Warto jeszcze wziąć pod uwagę to, jaki kierunek studiów wybieramy. Jeśli są to studia humanistyczne, możemy poświecić na szukanie pracy więcej czasu niż absolwent studiów technicznych. W sieci dostępne są informacje na temat tego, jakie kierunki studiów warto dzisiaj wybierać, aby podnieść swoja atrakcyjność na rynku pracy. Niektóre z nich mogą okazać się strzałem w dziesiątkę nawet wtedy, gdy ukończymy jedynie studia pierwszego stopnia. Na absolwentów poszczególnych kierunków wciąż rośnie zapotrzebowanie i często pracodawcy wystarczy sam licencjat.