Studia doktoranckie
Osoby stawiające na edukację w szkole wyższej myślą zwykle o łatwiejszym zdobyciu zatrudnienia po uzyskaniu dyplomu. Są jednak tacy, którzy pragną kontynuować karierę naukową i zostać na uczelni jako jeden z jej pracowników. Praca naukowca to także liczne instytucje, które zatrudniają osoby podnoszące swoje kwalifikacje. Jeśli planujemy zostać pracownikiem naukowym, powinniśmy liczyć się z koniecznością ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Jednym ze sposobów na wyróżnienie się spośród innych magistrów są studia doktoranckie.
Studia doktoranckie są to studia trzeciego stopnia. Podczas ich kontynuowania zyskujemy wiedzę, która jest zaawansowana i znacznie przewyższa tę, jaką zyskaliśmy dzięki studiom magisterskim. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać stopień doktora. W ten sposób stajemy się specjalistą w określonej dziedzinie i możemy zajmować się prowadzeniem wykładów, ćwiczeń, laboratoriów oraz kierowaniem badaniami w jednostkach naukowych.
Studia doktoranckie to propozycja dla tych, którzy planują poszerzać swoją wiedzę i zostać ekspertem z dziedzinie, z którą zapoznali się w czasie studiów licencjackich i magisterskich. Studia doktoranckie dostępne są dla osób, które posiadają już tytuł magistra w danej dziedzinie. Jeśli nie ukończyliśmy pięcioletnich studiów magisterskich, nie będziemy mogli aplikować na doktorat.
Studia doktoranckie w naszym kraju trwają od dwóch do czterech lat. Jest to czas, w którym doktorant ma czas na wykazanie się i stworzenie pracy naukowej będącej podstawą do przyznania mu tytułu doktora. Prace nad badaniami i tworzeniem treści mogą zostać przedłużone jedynie w określonych przypadkach. Stworzona praca powinna wnosić coś wartościowego do dziedziny, w której dana osoba się specjalizuje. Jest to o wiele poważniejsze przedsięwzięcie niż praca magisterska.
Obecnie możemy podejmować studia doktoranckie na wielu uczelniach w naszym kraju. Nie każda jednostka naukowa prowadzi kształcenie na tym poziomie w zakresie wszystkich dziedzin wiedzy, jakie można zgłębiać podczas studiów licencjackich i magisterskich. Jeśli ukończyliśmy pięcioletnią naukę w jednym mieście, może się okazać, że studia doktoranckie musimy podjąć w innej lokalizacji. Część uczelni prowadzi studia doktoranckie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Od doktoranta zależy, w jaki sposób chce zgłębiać wiedzę podczas zdobywania tytułu naukowego.
To, czy studia doktoranckie wpływają na uzyskanie pracy zależy od sektora, w jakim chcemy pracować. Warto też pamiętać, że poza poziomem wykształcenia dla wielu pracodawców znaczenie ma doświadczenie zawodowe. Jeśli spędzimy dziesięć lat w murach uczelni i będziemy w tym czasie kształcić się, a nie pracować zawodowo, może się okazać, że tytuł doktora nauk ekonomicznych nie pomoże nam z uzyskaniu posady w cenionej firmie finansowej. Warto zatem przemyśleć to, czy kontynuowanie studiów i zyskanie nowego tytułu naukowego będzie dla nas opłacalne. Jeśli od razu dostajemy zatrudnienie na uczelni, jest to dobry wybór.