Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Wyprawka szkolna – co powinno znaleźć się w plecaku pierwszoklasisty?

Kiedy dziecko kończy czas przedszkolny i czego je kolejne wyzwanie w postaci szkoły podstawowej, rodziców czekają nowe stresy i zmartwienia. Czasami bywa, że to właśnie rodzice bardziej stresują się całą sytuacją niż dzieci, które z reguły szybko dostosowują się do nowych sytuacji, są otwarte i dobrze radzą sobie z nawiązywaniem przyjaźni oraz przyswajaniem nowych zasad. Jakkolwiek by nie było, pierwszy kroki w szkole podstawowej to ważny czas, do którego zarówno dziecko, jak i rodzice muszą się przygotować.

Przygotowanie do szkoły

Czas beztroskiej zabawy powoli dobiega końca, a dziecko wchodzi w świat obowiązków i nauki. Oczywiście to nie tak, że pierwszoklasista musi być już poważnym i odpowiedzialnym młodym człowiekiem, który tylko odrabia lekcje, uczy się literek i samodzielnie wykonuje obowiązki domowe. 6 czy 7-latek to wciąż jeszcze dziecko, które przede wszystkim potrzebuje zabawy, wsparcia rodziców i budowania nowych więzi i relacji. Zabawki dla dzieci 6 czy 7-letnich ciągle są potrzebne, dochodzą do nich jedynie przybory i akcesoria szkolne, chociaż część z nich być może dziecko już ma, jeżeli chodziło do przedszkola i wyrażało chęć do nauki nowych rzeczy i lubiło prace plastyczne.

Niezbędnik szkolny

Przed postawieniem pierwszych kroków w szkole, na rodziców i dziecko czekają szkolne zakupy. Na początek oczywiście plecak, wygodny, dobrze leżący na plecach, niepodrażniający ramion, to podstawowe aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Nauczanie początkowe nie wymaga jeszcze noszenia wielu książek, więc jest szansa, że dziecko na co dzień nie będzie przeciążało kręgosłupa, jednak mimo wszystko warto zadbać o dobry i komfortowy plecak. Kolejna sprawa to opakowanie na drugie śniadanie. Nie we wszystkich szkołach dzieci mają wyżywienie i stołówkę szkolną, na której otrzymują obiad, a nawet jeżeli mają, dobrze jest kupić dziecku śniadaniówkę, do której każdego dnia zapakujemy coś na drugie śniadanie oraz zdrową przekąskę, w postaci owocu czy batona zbożowego. Bidon na wodę to kolejne przydatne akcesorium, które być może uchroni nasze dziecko przed kupowaniem i piciem niezdrowych soków czy oranżady ze sklepiku szkolnego.

Wyprawka pierwszoklasisty

Jeżeli chodzi o przybory szkolne, to w plecaku dziecka musi znaleźć się piórnik, a w nim ołówek, gumka do mazania, długopis, kredki, temperówka i linijka. Ponadto warto kupić dziecku porządny zestaw farb plakatowych i pędzli, kredki świecowe oraz pastelowe, blok techniczny, blok rysunkowy, bibułę, klej, linijki, kilka zeszytów w linie i w kratkę, a także instrumenty muzyczne takie jak flet, tamburyno czy cymbałki, by mogło doskonalić swoje umiejętności artystyczne na różnych płaszczyznach.

Początki w szkole wcale nie muszą być trudne, nowe sytuacje zawsze są nieco stresujące, jednak warto zaufać dziecku i uwierzyć w jego samodzielność i zdolności adaptacyjne, wspierać je swoją siłą i pozytywnym nastawieniem. Jeżeli dziecko zobaczy, że rodzica stresuje czy martwi nowa sytuacja, wówczas samo zacznie się niepotrzebnie denerwować.

 

Dziękujemy portalowi Soleibabe.pl za współpracę merytoryczną.

Dodaj komentarz