Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

Tytułowa odpowiedź już budzi pewne trudności, zwłaszcza w dobie powszechnego nacisku na ciągłe doskonalenie się i podnoszenie kwalifikacji. Tymczasem trudno jest wskazać ten konkretny moment, gdy na studia podyplomowe warto się zapisać. Czasem nawet sens takiego działania nie jest jednoznaczny.
Wszystko zależy bowiem od tego, czego oczekujemy od studiów podyplomowych. Wybierają je bowiem zarówno świeżo upieczeni absolwenci – studiów magisterskich i licencjackich – jak i osoby od lat funkcjonujące na rynku pracy. Ścieżkę studiów podyplomowych wybierają zatem osoby, które studia ukończyły niedawno, ale mają niedosyt wiedzy specjalistycznej bądź też dążą do węższego wyspecjalizowania swojego przygotowania zawodowego. Osoby doświadczone na rynku pracy często próbują się w ten sposób przebranżowić, wspomóc firmę w procesie przeprofilowania czy po prostu zasłużyć na awans lub podwyżkę.
W jednym i drugim przypadku decyzja o edukacji podyplomowej związana jest z wymaganiami rynku. Dla osób dopiero wchodzących na ten rynek jest to szansa na uzyskanie przewagi już na starcie i rozpędzenie kariery, natomiast dla osób doświadczonych podyplomówki są możliwością poszerzenia wiedzy związanej z poszerzaniem zakresu obowiązków. Istnieje wiele kierunków studiów podyplomowych adresowanych wyłącznie do praktyków, zakładających wręcz, że osób niedoświadczonych wśród słuchaczy nie będzie.
W Polsce przybywa zarówno kierunków studiów podyplomowych, jak i samych studentów. W pewnym stopniu zostało to spowodowane przemianami w systemie szkolnictwa wyższego. Podyplomówki często stają się alternatywą dla studiów uzupełniających magisterskich.
Coraz częściej zatem osoby z tytułem licencjata swoje kompetencje poszerzają na studiach podyplomowych, a nie na magisterskich, choć – jak pokazują badania – w szerszym stopniu dotyczy to edukujących się na studiach licencjackich niestacjonarnych. Wynika to z faktu, że osoby te szybciej wkraczają na rynek pracy, niekoniecznie w zawodzie docelowym, chcą zatem jak najszybciej pogłębić lub poszerzyć swoją wiedzę. Wiedza przekazywana w ramach studiów podyplomowych jest przekazywana – w odróżnieniu od studiów wyższych – tak, by kłaść nacisk przede wszystkim na jej praktyczne zastosowanie, jednocześnie wymagając poświęcenia znacznie krótszego czasu.
Z ogromnego katalogu polskich studiów podyplomowych na pewno warto korzystać. Pracodawcy zapewniają, że bardzo cenią sobie takich kandydatów, z jednej strony ich zainteresowanie dodatkowymi formami edukacji wskazuje na ich nastawienie na rozwój, z drugiej zaś kursy podyplomowe są realizowane przez praktyków i najlepszych specjalistów z konkretnych branż. Klasyczna ścieżka edukacji jest coraz mniej aktualna. Absolwent studiów jest coraz bardziej świadomy, oferta edukacyjna zatem też staje się coraz bardziej praktyczna i wyspecjalizowana.
Na to też powinny zwracać uwagę osoby szukające dla siebie oferty studiów podyplomowych. Przede wszystkim praktyczne zastosowanie wiedzy oraz prowadzenie zajęć przez osoby znające branżę jest wyznacznikiem dobrej propozycji studiów podyplomowych.

Dodaj komentarz