Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Co trzeba zabrać na wyprawę w góry?

Wybierając się na wycieczkę w góry zawsze należy się do niej odpowiednio przygotować. Ważny jest odpowiedni strój oraz niezbędne sprzęty. Wszystko co jest potrzebne zawsze można znaleźć wśród asortymentu sklepu górskiego.

Jak ubierać się na górską wspinaczkę?

Jest to temat, którego nie można zignorować, gdyż nieodpowiedni strój może przeszkadzać w chodzeniu po górach, ale czasem stać się może także niebezpieczny dla zdrowia. Jedną z najważniejszych rzeczy są oczywiście odpowiednie buty. Muszą one charakteryzować się dobrą amortyzacją i przyczepnością do podłoża. Ważne jest także, by były one stabilne, by dobrze trzymały się stopy, a także aby były bardzo wygodne. Najlepiej w górach sprawdzają się profesjonalne buty trekkingowe. Na wyprawy górskie lepiej nie zakładać trampek, bo ich podeszwa jest dosyć cienka, co sprawia, że stopy boleśnie odczuwać będą każdy kamyk na drodze. Istotne są także odpowiednie skarpety – które ochronią stopy przed bąblami i otarciami. Powinny być one profesjonalne, to znaczy grube, wykonane z naturalnych tkanin i sięgające za kostkę. Dobrze też gdy będą termoaktywne. Z racji tego, że pogoda w górach jest bardzo nieprzewidywalna, zawsze trzeba przygotować sobie kilka warstw ubrań, by w wyższych partiach gór nie przemarznąć (np. gdy zacznie padać deszcz). I tak, na każdej górskiej wyciecze trzeba mieć ze sobą: kurtkę albo płaszcz przeciwdeszczowy, a także ciepłą bluzę/polar, które uchronią przed zimnem. Każdy górski turysta zawsze musi pamiętać także o ochronie głowy, gdyż palące słońce jest niebezpieczne dla zdrowia. Wybrać można więc chustkę, albo czapkę z daszkiem, która osłoni głowę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Przydatny sprzęt wspinaczkowy

Oczywiście wiele zależy od rodzaju góry i poziomu zaawansowania danej osoby, jednak zazwyczaj we wspinaczce przydają się sprzęty takie jak:
– plecak trekkingowy – powinien być on średniej wielkości (aby zmieścił bluzę, wodę, jedzenie, itd.), jednak nie powinien być za duży. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę, czy posiada on: tzw. pas biodrowy, którego zapięcie pozwala odciążyć ramiona, a także materiał oddychający przy części plecaka stykającej się z plecami,
– czołówka – czyli latarka zakładana na głowę, która może przydać się w czasie mgły albo wieczorem; pozwala ona na sprawną wspinaczkę, gdyż nie trzeba jej trzymać w rękach,
– folia NRC – jest ona lekka, nie zajmuje w plecaku wiele miejsca, a w czasie załamania pogody (albo po ewentualnym wypadku) pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.
Dla osób wspinających się po skałkach niezbędne są natomiast:
– kask,
– liny i pętle,
– czekany – tzn. kijki służące do podpierania się w czasie wchodzenia w górę, przydatne również do asekuracji w czasie upadku,
– raki – doczepiane do butów trekkingowych, umożliwiające utrzymanie równowagi (szczególnie zimą),
– uprząż wspinaczkowa – regulowana lub nieregulowana; w wysokich górach najlepiej sprawdzi się regulowana w pasie i nogawkach: dopasowująca się do różnych warstw ubrań (cienkich i grubych).
Tego rodzaju sprzęt wspinaczkowy znaleźć można w dobrym sklepie górskim.

 

Zapraszamy po więcej informacji do GOPR.

Dodaj komentarz