Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Co warto zabrać na wycieczkę w góry?

Decyzja o wyjeździe w góry powinna być poprzedzona solidnym przygotowaniem. Należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, uzupełnić plecak niezbędnym wyposażeniem oraz zadbać o właściwą ilość prowiantu. Przetrwanie na łonie natury nawet kilku godzin często okazuje się niełatwe dla początkujących, a pod uwagę trzeba wziąć także porę roku oraz warunki pogodowe.

 

Odzież turystyczna

Niezależnie od sposobu wędrowania po górach, podstawą tego typu aktywności pozostaje odpowiedni ubiór. Koniecznością są przede wszystkim dostatecznie wygodne oraz odpowiednio wysokie buty trekkingowe, które okazują się optymalne na praktycznie każdym rodzaju podłoża górskiego. Warto zabrać także o specjalne skarpety trekkingowe, które razem z obuwiem nabyć można na przykład w specjalistycznym sklepie sportowym lub turystycznym. Jeżeli na zewnątrz jest chłodno, lepiej zdecydować się na długie spodnie. W większości przypadków wystarczająco sprawdzą się dresy lub jeansy, ocieplane wskazane są jedynie w zimie. Pod spód ewentualnie getry, a na górę bluza, koszulka oraz polar lub kurtka. Podczas upałów lepiej sprawdzają się krótkie spodenki i lżejsze okrycia wierzchnie. W zależności od temperatury warto pomyśleć także o dodatkach, na przykład rękawiczkach, czapce oraz opasce.

 

 

Wyposażenie turystyczne

Nie warto wyruszać w góry bez odpowiedniego wyposażenia. Poza odpowiednią odzieżą, niezbędne jest zadbanie także o róże przydatne rzeczy schowane w kieszeniach oraz plecaku. Zapotrzebowanie na konkretne elementy wyposażenia warto ustalić indywidualnie. Niektórzy zabierają w góry na przykład tablet lub książkę, aby mieć co robić w chwilach odpoczynku. Nie na tym jednak polegają górskie wycieczki, więc warto pamiętać przede wszystkim o rzeczach zwiększających poziom bezpieczeństwa oraz orientacji w terenie. Należy mieć przy sobie mapę terenu oraz telefon komórkowy, a także dokumenty. Z pewnością przydatny okaże się aparat fotograficzny z zapasowymi bateriami oraz ewentualnie niewielkim statywem. Warto pamiętać również o zabraniu latarki, apteczki, noża, zapałek, kubka czy kijków trekkingowych. W chłodniejsze dni, w górach zbawienne może się ponadto okazać posiadanie raczek oraz kominiarki.

 

Niezbędny prowiant

Osobną kwestią podczas przygotowań do górskich wędrówek jest żywność. Prowiant jest niezbędny, aby zachować siły oraz ochotę do dalszej aktywności. Jedzenie na szlaku może być dodatkowo bardzo przyjemnym doświadczeniem, przy czym warto umiejętnie określić porcje i dopasować je do czasu spędzonego poza domem lub ośrodkiem wypoczynkowym. Warto mieć w plecaku wodę mineralną i chleb, a w chłodne dni także termos z ciepłą herbatą lub innym naparem. Poza standardowymi kanapkami można zabrać ze sobą także żywność liofilizowaną, która pozwala na szybkie przygotowanie rozmaitych posiłków po dodaniu do nich wody. O prowiant można też postarać się w okolicznych schroniskach, odwiedzając bufety lub lokalne sklepiki. Warto pamiętać, aby rozpalać ogniska wyłącznie w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na Elcap.pl

Dodaj komentarz