Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Sklep zoologiczny – jak wybrać akwarium i terrarium?

W sklepach zoologicznych wybierać można spośród różnorodnych towarów dla wszystkich zwierząt domowych. Są to przede wszystkim karmy, zabawki, legowiska, czy też terraria. Jak wybierać odpowiednie produkty?

Akwaria – rodzaje i specyfikacja

Sklep zoologiczny zazwyczaj proponuje akwaria w różnych kształtach i rozmiarach. Tak więc mogą być one:
– Prostokątne – czyli modele klasyczne i bardzo popularne; akwaria re są dość tanie, dostępne w wielu rozmiarach, co sprawia, że ich wielkość można bez problemu dopasować do rozmiarów zwierząt, które je zamieszkają. Co ważne, do akwariów prostokątnych łatwo jest dobrać wyposażenie i inne niezbędne akcesoria.
– Profilowane – mają one wygiętą, czyli profilowaną przednią szybę, dającą całości wrażenie głębi. Taki zabieg powiększa optycznie przestrzeń wodną, co daje naprawdę niesamowity efekt. Akwaria te są droższe od modeli prostokątnych.
– Narożne – zazwyczaj są niewielkie, ale za to bardzo designerskie, a ich przednia szyba jest profilowana.
– Kuliste – są one najrzadsze, gdyż wbrew pozorom (i schematom utartym w animacjach) nie są one zbyt dobre do hodowli ryb. Kuliste ścianki powodują bowiem problemy z orientacją w przestrzeni, która powinna pozwalać rybom utrzymywanie równowagi.
Oprócz kształtu, wybierając akwarium uwagę należy zwrócić także na grubość szkła. Oczywiście im większy będzie zbiornik, tym więcej będzie w nim wody, dlatego te większe powinny być wykonywane z grubszego szkła niż te najmniejsze. Jeśli chodzi zaś o wyposażenie akwarium, to można wybierać do niego żwir, ale także różne gatunki roślin i elementy z kamienia. Najładniejsze kompozycje łączą w sobie kępki różnorakich roślin, ciekawe podłoże, kamyki oraz elementy ozdobne (oczywiście takie bezpieczne dla ryb).

Jak wybrać i urządzić terrarium?

W terrarium trzymanym w domu, najczęściej mieszkają gady i płazy, choć mogą znaleźć się w nim także pająki, czy np. patyczaki. Aby czuły się one bezpieczne, powinny mieć naprawdę porządne oraz komfortowe terrarium, które będzie odpowiadało ich rozmiarom. Zakup ten trzeba dokładnie przemyśleć, gdyż kupując legwana zielonego, na początku będzie on niewielkich rozmiarów. Jednak kiedy dorośnie, to długość jego ciała będzie wynosić przynajmniej 1,5 metra – dlatego jeśli początkowo kupi się niezbyt wielkie terrarium, to później może być ono zupełnie nieodpowiednie. Dlatego po wyborze zwierzaka trzeba znaleźć wszystkie informacje na temat jego rozwoju i do tych danych dopasować terrarium. Jeśli chodzi zaś o wyposażenie takiego miejsca, to najlepiej jest kiedy stymuluje ono warunki naturalne danego gatunku. I tak na przykład dla niektórych zwierząt najlepszym podłożem będzie ziemia, dla innych piasek lub torf, włókna kokosowe, czy też kora – nie można o tym decydować samodzielnie: wybrane produkty należy instalować w terrarium dopiero po przeczytaniu opinii ekspertów. W wyposażaniu terrarium istotne jest także odpowiednie oświetlenie, do którego zazwyczaj wykorzystuje się kable lub matę grzewczą. Niektóre gatunki zwierząt wymagają zaś naświetlania promieniami UV.

 

Więcej porad znajdziesz na Zoologiczny.sklep.pl

Dodaj komentarz