Ładowanie..

Twoje źródło informacji na temat kariery

Przejdź do wpisów

Minusy pracy za granicą

Wiele osób zaraz po studiach wyjeżdża za granicę. Młodzi Polacy są przekonani, że w naszym kraju nie znajdą pracy, które spełniałaby ich oczekiwania pod kątem zarobków i zainteresowania. Często pracują poniżej swoich kwalifikacji za granicami naszego kraju, ale zarabiają spore pieniądze. Taki jest przynajmniej obraz rodaków, którzy wyjechali za chlebem do innego kraju. Mnóstwo ludzi czyta pozytywne opinie na ten temat i też chce spróbować swoich sił w innym państwie. Nie jest to jednak dziwne. Często w Polsce ciężko znaleźć jest godną pracę, która dawałaby możliwość zarabiania naprawdę sporych kwot pieniężnych. Czy jednak praca za granicą jest rzeczywiście taka dobra? Postanowiliśmy w dzisiejszym artykule wypisać najważniejsze minusy wynikające z takiej właśnie decyzji.
Przede wszystkim ludzie, którzy zdecydowali się właśnie na taką opcję, muszą rozstać się ze swoimi najbliższymi. Bardzo często zdarza się tak, że wyjeżdżają do innego kraju i kompletnie nie mają kontaktu ze swoją rodziną czy znajomymi. Wykonanie telefonu za granicę nie jest bowiem tanie, a nie w każdej lokalizacji jest komputer wraz z dostępem do Internetu. Takie osoby muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji, a nie dla każdego jest to banalna sprawa. Szczególnie dla osób, które w kraju dostawiły swoje małe dzieci.
Poza tym, praca za granicą jest zazwyczaj bardzo wymagająca. Trzeba mieć to na uwadze decydując się właśnie na takie zajęcie. Oczywiście, można zarobić spore pieniądze, ale z drugiej strony trzeba nastawić się na naprawdę ciężką harówkę. Właściciele barów, restauracji, hoteli czy domów opieki (bo zazwyczaj w takich miejscach pracują nasi rodacy) oczekują znakomitych efektów. Często Polacy nie są przyzwyczajeni do bardzo wysokiego tempa i już po kilku dniach mają serdecznie dość nowej pracy. Warto wziąć to pod uwagę i przygotować się na naprawdę ciężkie warunki. Jeśli ktoś wie, że może mu być ciężko, to lepiej żeby od razu poszukał sobie czegoś na miejscu.
Wyjazd za granicę to konieczność posiadania umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Teoretycznie mówi się, że za granicami jest już wielu naszych rodaków i nie jest to niezbędne. Warto jednak znać chociaż podstawy, aby móc samodzielnie porozmawiać z szefem czy załatwić swoje sprawy na mieście. Wtedy jest mniejsze ryzyko, że ktoś nas oszuka. Niestety, osób, które wykorzystują takie sytuacje naprawdę nie brakuje. Jeśli zatem do końca nie umiecie angielskiego (bo ten język jest zazwyczaj używany za granicą) to albo porządnie się nauczcie – chociaż podstaw – albo poszukajcie innej pracy w Polsce, gdzie taka umiejętność nie będzie wymagana.
Praca za granicą to też spore ryzyko. Szczególnie, jeśli ktoś wyjeżdża na swoją rękę. Coraz częściej dzieje się tak, że Polacy zatrudniają się na czarno i potem mają kolosalne kłopoty z wyegzekwowaniem swoich należności. Czasami też podpisują umowę, a i tak pracodawcy nie mają zamiaru wypłacać im uczciwie zarobionych pieniędzy. Nasi rodacy w takich sytuacjach często są bezradni. Nierzadko dzieje się tak, że są zwalniani pod byle pretekstem, byleby tylko pracodawca nie wypłacał im gotówki. Zdecydowanie lepszą opcją jest załatwianie sobie pracy poprzez agencję, która od lat specjalizuje się w takich właśnie zadaniach.
Pracując za granicą warto też zdawać sobie sprawę, że trzeba będzie mieszkać z wieloma osobami w bardzo małym mieszkaniu o niezbyt sporym metrażu. Zazwyczaj ludzie nie decydują się wynajmować samodzielnych mieszkań, ponieważ to wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Współdzielenie pomieszczeń z dużą liczbą osób to dodatkowe utrudnienia. Trzeba liczyć się z różnicami charakterów i wieloma stykowymi sytuacjami. W samej pracy też można trafić na bardzo niemiłych szefów. Niektórzy z nich w ogóle nie szanują Polaków i nie kryją się z tym. Szczególnie ciężko mają opiekunki, które nierzadko są opluwane i wyzywane przez starszych i schorowanych ludzi. Praca w takiej atmosferze na pewno nie należy do zbyt miłych.  Warto sobie z tego zdawać sprawę, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja.

Dodaj komentarz